hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

What is the formula for the volume of a cuboid?
In a class of 35 students, 25 girls averaged 92% on the last test, while the 10 boys averaged 85% on the same test. What is the average for the entire class on
Genetic crosses Question:A brown coat is dominant to a white coat in cattle.  A farmer has a brown bull.  How would you determine whether the bull is a heteroz
List two factors that might cause an organism to restrict its use of a resource.
whats Henry Hudson interesting facts?
In little Marsden the population is 17 222. The men and women together total 9142 and the women and children together total 13 201. There are ...... Women There
If x^5y^4z^2 <0 , which of the following must be true? I xy <0 II yz <0 III xz <0
If you multiply a number by five and then subtract negative ten, the difference is negative thirty. What is the number?
NaOH  + H2SO4 =NaOH + HNO3  =Cu(OH)2 + HCl =                H2SO4 =                        HNO3 =
Determine the half-life of potassium if in 3460 years a 200 g sample decayed into 25 g