ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

although the digestive system is primarily responsible for the breakdown of food, this process can be disrupted if the circulatory system malfunctions. The best
Which of the following words is most likely to carry a connotation? a. Walk b. Stand c. Run d. Stride
How high up is a 3.00 kg object that has 300. J of energy
Brocas area? a. is usually found in the right hemisphere b. corresponds to brodmanns area 8 c. is considered a motor speech area d. lateral geniculate body
Solar tracking, or _____, is a plant's growth toward light. phototropism geotropism hydrotropism thigmotropism
The Thirteenth Amendment outlaws....
What is the purpose of the overrunning clutch in the starter drive?
What did Charleston and New York have in common
x+ 1/x =5 what is the value x²+1/x²?
Two equivalent ratios for 12/60