lele55
lele55 lele55
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

If 32 oz are $6 how much would 1oz cost

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-10-2016
If you would like to know how much 1 oz costs, you can calculate this using the following steps:

32 oz ... $6
1 oz ... $x = ?

32 * x = 6 * 1
32 * x = 6 
x = 6 / 32
x = $0.1875

The correct result would be $0.1875.
Answer Link

Otras preguntas

name something that changes so quick you don't even notice it
You paid $600 for a new guitar. Your guitar cost $40 more than twice the cost of your friends guitar. How much did your friend's guitar cost? Please show work a
Why do u subtract exponents when dividing powers with the same base
Can y'all help me use these in sentences. Thanks❤
Determine if each pair of rates are equivalent. $36 for 4 baseball hats; $56 for 7 baseball hats
Read the excerpt from The Diary of Anne Frank. Mr. Frank. First let us take off some of these clothes. (They all start to take off garment after garment. On ea
can i get some help on number 5?
give two ways that humans are organized to carry out their life functions and explain how each is vital to the survival of humans
Tina designed an electric skateboard that has a speed of 4 miles per hour. In one hour it travels 4 miles, and in 2 hours it travels 8 miles. Is this an example
which statement best represent the conflict in this passage