wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Help me ASAP PLEASEEEE!!!!
Conjuguer le verbe « se promener » au présent
Which of the following best describes how Esperanza and her friends 'try on a different reality' in their neighborhood? A. They talk to the girls in the neigh
Explain any four forms of power sharing
When a number is increased by 48%, the result is 92. What is the original number to the nearest tenth?
please help! What is the coefficient of the term of degree 4 in the polynomial below?
x-(-10)=2 Solve the equation and enter the value of x below
Which of the following is the term used to describe how people perceive themselves and their relationships? A.Diversity B.Individualism C.Self-concept D.Sel
Bonita Printing Corp. uses a job order cost system. The following data summarize the operations related to the first quarter’s production. 1. Materials purchase
5. In these chapters, Scout witnesses multiple examples of hypocrisy—people claiming to believe one thing but acting in ways that contradict that belief. What i