sofiaovalle sofiaovalle
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

a package of 36 photos costs $18. how many does it cost per photogragh ​

Respuesta :

boblepop8
boblepop8 boblepop8
  • 03-11-2020

Answer:

$0.50

Step-by-step explanation:

This is a simple equation. All you need to do is divide 18 by 36.

18/36 = 0.5

Answer Link
theconqueror12
theconqueror12 theconqueror12
  • 03-11-2020

Answer:

$0.5

(50 cents)

Step-by-step explanation:

Just divide how much it costs (18) by the number of items bought (36) and you'll find how much it costs per-item.

$18 ÷ 36 = $0.5

So $0.5 (50 cents) is your answer.

Hope this helps and have a nice day!

Answer Link

Otras preguntas

mangopir spring contain different element which is good for healing such as
The buyer for the housewares department purchased 40 blenders which retailed for $200 each. Eight blenders sold at the $200 price. For a special sales event, 32
When did Upton you Sinclair die?
Write using only positive exponents. 16x^4z^4/36x-2yz^0
Find a whole number between 3.75 and root 36 .
A point lies on the line y = 3x - 2 Its x-coordinate is 4 Write down the coordinates of this point.
How did the Cold War change over time (1940s -1990s?​
People attending a football game were asked what their favorite sport was biased or unbiased ??
The driveway in front of the brown house is 35 feet long and the driveway in front of the red house is 7 yards, 9 feet long. Which house has the longer driveway
Somebody help #9 geometry