08taybec68795
08taybec68795 08taybec68795
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

9. Ella purchased 8 passes to the skating rink for $58.00. Each pass cost the same amount. What was the cost of each pass in dollars and cents? ​

9 Ella purchased 8 passes to the skating rink for 5800 Each pass cost the same amount What was the cost of each pass in dollars and cents class=

Respuesta :

summerzchandler summerzchandler
  • 01-12-2020

Answer:

7.25

Step-by-step explanation:

58 dollar divided by 8 passes. Each is the same amount, therefore each is 7.25  

Answer Link

Otras preguntas

Define Deconstruction. Provide an example of a famous painting that incorporated deconstruction.
at which location would sunlight have to pass through the thickest amount of atmosphere before reaching earth's surface?
In both “A Voyage to Lilliput” and “A Voyage to Brobdingnag,” Swift satirizes various aspects of the society in which he lives. In a brief essay, explain which
what role does cellular respiration play in the water cycle
There is a 2/3 of a pizza left over. Jessica ate 3/4 of the leftover pizza. How much of a whole pizza did Jessica eat. Write a situation equation.
Punctuated equilibrium occurs over a relatively ______ period of time, usually as a result of a ________. Please help me!
When were loyalist around??
how do i solve this step by step to get my answer
How do I find slope intercept
Which organization created a shared economy?