MBKZ21
MBKZ21 MBKZ21
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

William bought 16 gallons of gas for $37.76. Regina spent $14.64 on 6 gallons of gas. Who got a better deal per gallon?

Respuesta :

mariembenhassen666 mariembenhassen666
  • 01-12-2020

1 gallon of gas for William= 37.76 ÷ 16= 2.36 $

1 gallon of gas for Regina= 14.64 ÷ 6= 2.44 $

so william got a better deal per gallon.

Answer Link

Otras preguntas

identify the subject There are some CDs and a flash drive next to the computer
solve for x with a degree of 30 & side of 300ft
What type of cells have an active water pump?
PLEASE ANSWER LIKE RIGHT NOW Which sentence correctly uses a coordinating phrase? A. When the teacher informed us about a picnic, we jumped excitedly. B.
What is measure angle H
How does the octet rule relate to how active an element is?
PLEASEEEEE HELP! Explain your answer. I will mark brainlyest! Thank you SO MUCH!
Please check my answer! (Java)
Whch of the following is most likely a line from a short story? A. Tim looking about confused,stop running through the house B. Linda: I think the boys should p
how is the graph of y=3x^2+2 different from the graph of y=3x^2