abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Science is the study of the natural world through ______________________________________________ and _________________________________________________. PLS FIL
Question 17 of 20 Which sentence is most clearly from a story with a retrospective narrator? O A. Had I known then what I know today, I would have gone home. O
What are the hemispheres and lobes of the brain?
Comment on the use of imagery in the leader and the led​
Which word is a SYNONYM for the word hustle? The coach told team members to hustle as they walked to take their positions on the court. observe rush relax gathe
Help me!!!!!!!!!! pleaseeeeee
Considering that the natural enemy of birds is cats, what is the significance of Scout's description in chapter 18 of Mayella’s testimony as, "something stealth
STep right up for a brainliest challenge
Do you believe that the book of Mormons is superior to the Bible? Real school question. Don’t delete or else!
What is the inverse of y = x2 + 16