AgentQueen
AgentQueen AgentQueen
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A certain brand of tea costs $7.99 for 16.2 ounces.

What is the unit rate?

Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box.

$
per ounce

Respuesta :

sumeirsoni sumeirsoni
  • 03-12-2020

Answer:

49 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link
heidyreyes198282 heidyreyes198282
  • 03-12-2020
49 cents per once,because if you divide $7.99/16.2 once’s you’ll get .49 cents :)
Answer Link

Otras preguntas

What are the eight levels of classification from most general to most definite
Please help, its for math, picture is attached with question
What is 1/10 of 0.092?
Explain how does distance affect gravitational force
True or False: A soliloquy is a monologue given by a character to reveal his innermost thoughts. True False
Find the distance between -422 and 166.
what caused the Aurora borealis
The two shorter sides of a triangle are the same length. the length of the longer side is 5 m longer than each of the shorter sides. the perimeter of the triang
Austin just bought a toy car it cost $15 his little brother buys toy cars that cost 1/3 the amount of austin's car. if austin's brother buy 4 toy cars how much
How are taoism and buddhism similar??