jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

MARTÍN: ¡Hola, Berta! ¿Cómo ______ ?
The genotype of an organism and the interaction of the genotype with the environment determine the organism's ________ or observable characteristics
A board, 73 cm long is cut into three pieces such that the second piece is twice as long as the first and the third is 3 cm longer than the second. Find the le
what is a what is a lmpwhat is a what is a lmpwhat is a what is a lmp​
A 9-pound bag of cornmeal costs $80.64. What is the price per ounce?
Mustafa is packing 7 copies of into this box . Mustafa puts one of the books in it it fits perfectly on the bottom with no space around edges all of the books f
Doctors know the cause of passive aggressive behavior
what is a gene mutation
Madelyn and her children went into a grocery store where they sell apples for $1.75 each and peaches for $1 each. Madelyn has $20 to spend and must buy no less
The number 28 is increased to 40. What is the percentage by which the number was increased, to the nearest tenth of a percent