Wwwjeijdn Wwwjeijdn
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?

Respuesta :

kifanok821 kifanok821
  • 03-12-2020

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

Blueberries are 4 dollars a pound you have 1 dollar

you can by 1/4 of a pound

Answer Link
dholmes75 dholmes75
  • 03-12-2020

Answer:

You can get 4 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

the area of triangle is 38.5 cm. help me solve this question. thanks ​
What is the value of x? A.15 start root 3 end root B.Start Fraction 15 over 2 End Fraction C.5 start root 3 end root D.Start Fraction 15 Start Root 2 End Ro
describe how lead sulfate can be prepared using silver hydroxide​
Write an explanatory essay on the harmful effects of plastic packaging
a friend of yours has won schoolaship to study at summer shool. write a short messange to cogratulate your friend
These are two similar triangles. What is the measure of y? 15 X 3 У. 6 y = [?]
What's a common reason for divorce?
If a line segment contains one endpoints at (4,8) and has midpoint (10,5)what is second endpoint
a vehicle starts from rsst and after 10 seconds its velocity is 20m/s find the acceleration and the distance travelled.(step by step only please)​
divide £8100 in the ratio 11 : 7