petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

Bill bought 59 packages of tomato seeds to plant. Each package contained 35 seeds. If he wants to plant 5 rows with the same amount of seeds in each row, how ma
The land of New England is: hot and dry rocky and mountainous flat and wet sandy and hilly
Write six-thousandths in standard form
Which equation represents this number sentence? Two less than one-fourth of a number is 10. A. 14n−2=10 B. 2−14n=10 C. (2−14)n=10 D. (14−2)n=10
Make n the subject of the formula M=7n
3y(7 + 2x) + 9ty - 10​
Ashley is preparing for a horse riding competition. She has trained her horse for 4 hours and has completed 152 rounds. At what rate has Ashley ridden her horse
What is 3/38⋅4/13 ? A) 7/18 B) 12/18 C) 14/38 D) 14/58
A computer consulting firm presently has bids out on three projects. Let Ai = {awarded project i}, for i = 1, 2, 3, and suppose that P(A1) = 0.22, P(A2) = 0.25,
Yul has lunch at a restaurant . if his bill was $14.50 and Yul wants to leave a 20% tip , what is the amount he should leave for the tip?