alan1017 alan1017
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Sarah and Jack are selling popcorn and cotton candy at the State Fair. Sarah sold 3 bags of
popcorn and 9 sticks of cotton candy for a total of $75. Jack sold 8 bags of popcorn and 5
sticks of cotton candy for a total of $67. Which is cost of the popcorn?



Respuesta :

thomas4238
thomas4238 thomas4238
  • 03-12-2020
Bag of popcorn is $4 and cotton candy is $7
Answer Link

Otras preguntas

what is the conjugation of avoir?
What’s one raw material (reactant) used In the process of cell respiration
which season is most likely for hurricanes
For the first 30 km, the bicyclist rode with a speed of v km/hour. For the remaining 17 km he rode with a speed which was 2 km/hour greater than his original sp
How do you explain this?
Colour walked the distance of 50 miles in six hours workout Collins average speed give your answer in miles per hour
The number 0.9 is a(n) __________ number.
Write and solve an equation for : The difference between 1257 and 973 divided by 2
Which one of the following statements best describes group behavior? A. As a group behaves, so too will each individual in the group. B. Group behavior is a thi
what's the volume of the cylinder