evelynngordon8
evelynngordon8 evelynngordon8
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Deveney bought 4 DVDs for $25.20. What was the price per DVD?

Respuesta :

arrontekamila
arrontekamila arrontekamila
  • 01-01-2021

Answer:

$6.30 per DVD

Step-by-step explanation:

25.20/4= 6.3

Answer Link

Otras preguntas

how body uses food (digestive system)​
Solve- 3 (2 - 4x) + 12 = 2 (21 - 2x)
The green shape is a dilation of the black shape. ​ ​What is the scale factor of the dilation? ​
How would the amount of oxygen absorbed by cells be different in an athlete who is blood doping, compared to a normal athlete?
Answer correctly for the crown.plzzzzzzzzz
Teams have better communication than other workers because they get to ______. A. Know each other better b. Attend communication seminars c. Earn extra benefits
Answer the following question in 3-4 complete sentences. Describe the cultural shift that occurred in the Fertile Crescent between 4000 and 3000 BCE.
The circumference of a woman’s basketball must be between 28.5 in. and 29 in., inclusive. What is a compound inequality that could show this?
Which is the graph of y-3 = - 2/3 (x + 6)?
Refer to Table 16-2. What is the concentration ratio for Industry M? a. about 52% b. about 22% c. about 96% d. about 40%