Kamora0808 Kamora0808
  • 02-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gas costs $1.64 a gallon. Elaine spent $23.78 at a gas station. How many gallons of gas did she buy? (Tell me how you got the answer)

Respuesta :

derrickmpc derrickmpc
  • 02-01-2021

Answer:

if the cost on gas is 1.64 you can divide 23.78 by 1.64 which is 14.5

Step-by-step explanation:

23.78 divided by 1.64 =14.5

Answer Link
dominiquecook92
dominiquecook92 dominiquecook92
  • 05-01-2021

Answer:

14.45

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

1/10 + -9/10 = what in fraction form
A study investigated about 3000 meals ordered from Chipotle restaurants using the online site Grubhub. Researchers calculated the sodium content (in milligrams
plum-pudding model other name​
Please help! will mark brainliest i need an explanation to each road,a,b,c. ​
what is a good question for me to ask that i can put up for 100 points?
plum-pudding model other name​
What is the length of BD? What is the length of segment AC? What is the area of the triangle ABC?
2/3m^5 - 5/7m^5n^8 I need an explanation of this problem.
Jocelyn complied data on the number of hours students work per week the summer after senior year. The minimum number of hours is the distribution was 23. The ra
To apply for a job at the new store in the mole. is this a fragmentation sentence ​