inayathuseynli inayathuseynli
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of six cans of coffee cost $12. How much would 15 cans of
coffee cost?

Respuesta :

megantian423
megantian423 megantian423
  • 03-01-2021

Answer:

30$ for a pack of 15

Step-by-step explanation:

12$ ÷ 6 to get the price for 1 can, then use that to multiply by 15 to get how much 15 cans cost.

Answer Link

Otras preguntas

Who do you think was the intended audience for this document? How do you think the audience responded to or interpreted the text? Finally, compare this to the w
​Use synthetic division to divide f(x) by x−c then write​ f(x) in the form f(x)=(x−c)q(x)+r. f(x)=x^3-7x^2-2x+14; x-4
Cell biologists have modified plants so that they can grow in different conditions or have different nutritional value.Do you think cell biologists should alter
Which nutrient would you take to maintain healthy eightsight?
An essay is a type of A fictional short story B technical material C figurative language D personal non fiction
Which statement comparing fractions is true? A) 3 10 < 3 5 B) 4 9 > 4 7 C) 5 8 > 5 7
If there is a grid and you are going to draw three different rectangles so that each has an area of 12 square units and they all have different widths. what are
What are totipotent cells??
I need help with this ^^
Were the british violating colonists right