aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

Leonardo da Vinci is well known as an Italian Renaissance painter of immense intellectual and creative powers. He was, in addition, a/an
Using the mouse to move or copy cells is called ____.
Why are there more lines in the sun's spectrum than in the hydrogen spectrum?
Which clause is subordinate? A. If I ever have another chance. B. For many years, we will remember that day. C. No acrobat can equal the stunts of a baby go
what is the difference for 4-0
help me solve 8/100 + 9/10 =
Think about the PRICE method for treating an injured athlete. According to PRICE, which three items in a first aid kit would be most helpful for treating a knee
The main purpose of taxes is to: A. generate revenue for funding government programs. B. reduce the chances of inflation. C. create jobs. D. discourage use o
equilibrium is best defined as a state of what?
preserved remains have turned to what?