rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

How many cells and what type of cells are cresteed from meiosis?
Select the sentence that includes an allusion. Like a thief, she stole into the night. Like a young expert, he crept into the basement. Like a Grinch, he ha
what does the root word in retentive mean?
How was Orwell treated by the local Burmese?
Judy's therapist listens to her without interruption and judgment. she provides judy with warmth and respect, without any conditions attached. her therapist is
just say answer, no need to explain! Thanks!
Q: what is the complete factorization of the polynomial below x^3+4x^2-x-4? A. (x+1)(x-1)(x+4) B. (x-1)(x-1)(x-4) C. (x+1)(x-1)(x-4) D. (x-1)(x-1)(x+4)
How many fields does access allow you to add to the design grid?
When alexander and his military officers married women of other cultures, they _______?
Points Possible: 1, Points Correct: 0 ∠A and ∠B are supplementary. If m∠A = 83° , what is the measure of ∠B?