msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

what ways time and motion can be represented in works of art?
Supervisor: "If you need anything in the interim, please contact my assistant.”
how do i find the nth sequence in this sequen 7cm 10cm 13cm 16cm
what do the average rates of change of the function y= x+2 over the intervals {-2,0],[0,3], and [-2,3] indicate about the function?
4. Althea owed $451.26 on her credit card. She made a payment of $395 and then charged another $506.13. What does Althea still owe on her credit card?
What is the horizontal distance between points A(-2.5, -1.5) and B(-0.5, -1.5)
write a polynomial function if its leading coefficient is -3, and its roots include 4, 0 and 5x-2i.
PART B: Which detail from the text best supports the answer to Part A? A "So that when you have an island now of, I don't know, something like 10 million people
What are the essential elements for a commodity to be rich in economics.​
Insert three A.Ms between 3 and 31​