lizzyurias23
lizzyurias23 lizzyurias23
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on potatoes?
3 lbs. for $.90
5 lbs. for $1.60

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

3 pounds for 90 cents.

Step-by-step explanation:

The 5 pound bag costs 32 cents a pound

The 3 pound bag is 30 cents a pound

Answer Link

Otras preguntas

25 points!I need a quick summary of Arab culture. Please include main things. THanks soo much!Also, if you use a source, please tell me what it is cuz i have to
Simplify the expression by combining any like terms. m-m - 7m - 2 m-m-7m -2=
how much do you have to go to work for a baby delivery nurse job (not being lazy actual question for my career research elective)
4 plus the quotient of r and 5 Write an algebraic expression
Ancient epics were passed down
Which of the following was an incentive for an indentured servant to come to America? A. Scarcity of resources in the New World B. Higher economic status C.
I need some help for an online class please. Thanks
on the left order the number from least to greatest. on the right order the numbers from greatest to least. PLEASE HELP
The Earth is the only planet in our solar system that seems capable of supporting life as we know it. What would be the biggest problem of trying to colonize Me
Sublimation cannot be used to separate a mixture of salt and sand.Give reason.​