oxyukolesya
oxyukolesya oxyukolesya
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Wheeler bought 12.42 Gallons of gas this morning.
If he spent 35.89 on gas, how much did the gas cost per
gallon?
How much did the gas cost per pint?

Respuesta :

ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

12.42 Gallons = 54.58 L

=> the gas cost per = $35.89/54.58 l = $0.6575/ l

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A drug that reduces inflammation is most likely affecting which type of organic biochemical
-3p-(-8+4p) combining like terms & distributive property
Do hazmat suits protect against radiation
Determine whether demand for each of the following products is elastic or inelastic: Granny Smith apples, heart medicine, gasoline. explain your reasoning
In 1928, 47.5 g of a new element was isolated from 660 kg of the ore molybdenite. the percent by mass of this element in the ore was:
If a is divisible by​ b, then a divided by ÷b has a remainder of
The phosphate functional group in the non cyclic adenosine monophosphate molecule contains "acidic hydrogens".Explain what this phrase means.
I really need help with #4
How to determine the domain and range of a rational function?
I'm still stuck on this one