giselleg729
giselleg729 giselleg729
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

The steak is priced at 4 pounds for $2. How much is the steak per pound?

Is it 1 dollar for 2 pounds?

Respuesta :

vanedian1931
vanedian1931 vanedian1931
  • 02-02-2021
The answer is 2 pounds for $1 because you divide 4 by 2 then divide 2 by 2 so 2 pounds for $1.
Answer Link
ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

The steak per pound : 2/4 = $1/2=$0.5/ pound

Is it 1 dollar for 2 pound  :   It's correct

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A healthy watershed helps to prevent ____. - air pollution - floods and erosions - decay
What does the y intercept mean
¿Qué compras en el supermercado cuando hay clima severo? 1) la leche 2) el pescado 3) el botiquín de primeros auxilios 4) el helado
The distribution of an estate is easy and a will is not necessary. True False
Frequently, what is the earliest symptom of left-sided heart failure?
How do you rate virgil's performance as guide in this canto?
In a well-developed paragraph, analyze how geography impacted trade in Africa, especially in relation to the distribution of goods.
) use the midpoint rule with m= 4 and n = 2 to estimate the value of
What is the rate unit
You are in charge of purchasing donuts and chocolate milk for a school activity. Find the cost of donuts and chocolate milk at your local market. You must stay