lzvcorri5386 lzvcorri5386
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Lisa and Mary buy apples and bananas at the store Lisa buys 4 pounds of apples and 3 pounds of bananas and spend $17. Mary buys 5 pounds of apples in 2 pounds of bananas and spend $16. How much does one pound of apples and one pound of bananas cost

Respuesta :

rhondawatkins73 rhondawatkins73
  • 03-02-2021

Answer:

the bananas cost 3.00 apples cost 5.00

Answer Link

Otras preguntas

when gravity causes a huge amounts of rock or soil to be carried down a slope this form of erosion is referred to as a
25% of what nember is 19
Who is SohCahToa Joe? on Csi geometry:trigonometry I need the answers.
in what way is a gene pool representative of a population
The skeletal system does all of the following EXCEPT (A) support. (B) transport. (C) protect. (D) digest. (E) store.
find an equation of the tangent line to the circle x^2 +y^2=24 at the point (-2 square root 5, 2).
if a pH of water is 5.3 then 4.3 is it 1.0 less acidic 1.0 less basic
Solve the equation log 6x - 3 = -4
The shape of the clock is a regular dodecagon with a radius of 14cm. Centered on the clock's face is a green circle of radius 9cm. If the region outside the cir
names is often given to the journey of africans who were brought to the americas as slaves?