moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

Are writers justified in challenging the artistic status quo? Why or why not?
Which one is greater 3.18 or 3.2
Mark each statement if it describes a key characteristic of Athenian democracy. A. Ten elected generals were responsible for carrying on the work of the Assem
The flexible nature of a cell membrane results from its channel proteins true or false
Which of the following pieces features multiple soloists, including a trumpet, oboe, violin, and recorder? a. Brandenburg Concerto no. 2 b. Dido and Aeneas, O
6 sisters share 4 sandwiches equally what's the fraction
What did Bohr’s model of the atom include that Rutherford’s model did not have?
how does the idea of ethical behavior benefit the jewish community?
5. Which quantities must be conserved in all chemical reactions?
Please help me! URGENT!