inkiko
inkiko inkiko
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Fuji apples cost $3.00 per pound, and Golden Delicious apples cost $2.00 per pound. A childcare center purchases 30 pounds of a combination of the two types of apples for a total of $80.

Respuesta :

rhondawatkins73 rhondawatkins73
  • 03-02-2021

Answer:

she bought 14 fugi and bought 16 golden delicious

Answer Link

Otras preguntas

in some applications nickel-cadmium batteries have been replaced by nickel-zinc batteries a single nickel-cadmium cell has a voltage of 1.30 V. Based on the idf
List the integer solutions of: -3 < 2e ≤ 8.
PLEASEEEEEE IM BEGGING SOMEONE PLEASEEEE HELPPPP PLEASEEEEE PLEASEEEEE SOEMONE HELPPPP PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE​
PLEASE HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP Moving your camera in the same direction of a moving object while you take a picture is known as what? Guessing L
Which number sentence is true? 8 – 4= 11 – 8 13 – 6 = 6-1 6 – 5 = 7 – 6 Done
What measures taken by Nazis to establish a racial state?
Why do you think critique in Theatre is important?
What is one effect the Transatlantic Slave trade had on the new world?
GIVING OUT BRAINLIEST !!! HELP ME PLSS
you drink it as slowly as possible savoring that the taste noticing the temperature​