chamaolegirl87 chamaolegirl87
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Unit price $5 for 60lb bag

Respuesta :

anaekwefamily12
anaekwefamily12 anaekwefamily12
  • 03-02-2021

Answer:

12 per one bag

Step-by-step explanation:

60lb bag divided by the amount it costs which is $5.

Which equals $12.

Answer Link
churrosatan
churrosatan churrosatan
  • 03-02-2021

Answer:

$1/12lb

Step-by-step explanation:

Divide 60 by 5.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following organisms can perform alcoholic fermentation? (1) yeast, (2) humans, (3) bacteria. a. 1 and 2 b. 1 and 3 c. 1 only d. 1, 2, and 3
which factor made the most difference in how agriculture affected the economies of the colonies?
“The genetic code is universal.” Explain this statement.
If 8 men can chop down 28 trees in one day, how many trees can 20 men chop down in one day?
If a slope of a line is 2/0 is it 0 or undefined?
If Walt can paint 25 feet of fence in an hour, and Joe can paint 35 feet in an hour, how many minutes will it take them to paint a 150-foot fence, if they work
An airplane travels 3,260 kilometers in 4 hours. What is the airplane’s average speed?
5x+4y+100 in slope intercept form
Which of the following statements is true concerning LUCA? (1) LUCA was a cell. (2) All life on Earth evolved from LUCA. (3) LUCA probably existed probably arou
Does every point lie in a quadrant?