amaris21cn amaris21cn
  • 03-02-2021
  • Chemistry
contestada

If saffron costs $5000 per pound how many grams can you buy for $15. Using dimensional analysis

Respuesta :

sdhfsifbj
sdhfsifbj sdhfsifbj
  • 03-02-2021

Answer:

1600

Explanation:

15 divide by6 divide by 14divide by 1234 =  30 * 1600=5000

Answer Link

Otras preguntas

.✎﹏what Do You Mean By 'Melodrama'?​
I NEED SOME HELP PLS I WILL GIVE 30 POINTS FOR HELP question: Drag each statement to show whether it is true, based on the graph.
Ray is buying some ginger roots to brew some fresh ginger ale. The price of the ginger root is g, and Ray has a coupon for 10% off. Match the expressions to the
Will give brainliest if you can help me I need a hook for how did sumer had a great impact on the western world
PLSSSS HLEP What Number should go in the empty boxes to complete the calculation for 0.35 x 0.67
How much cups and teaspoons do i need of stuff to make 30 servings of banana bread
A box has 16 candies.12 red and 4 yellow.If you were picking candies from the box without looking.How many candies would you hav to pick up to be certain to fin
Multiply (3x-1)(x+2) using FOIL method
At a graduation​ dinner, an equal number of guests was seated at each of 4 large​ tables, and 5 ​late-arriving guests were seated at a smaller table. There were
Complete the sentence with the best verb. __ this Saturday or next look better for you? Do or Does?