hvest86
hvest86 hvest86
  • 05-02-2021
  • Mathematics
contestada

write the fraction 4/10 as a product of a whole number and a unit fraction

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 05-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Ver imagen DWRead
Answer Link
vicbritwum5 vicbritwum5
  • 08-02-2021

Answer:

4 x 1/10

Step-by-step explanation:

All you have to do is to add 1/10 + 1/10 + 1/10 + 1/10.

Add the numerators 1+1+1+1=4 and keep your denominator.

So just add 1/10 4 times, thas why the answer is 4 x 1/10.

Answer Link

Otras preguntas

events of ww2 that led to UDHR
why do people join interest groups?
What are 5 pros and cons of living in sparta and athens in greece?
which channel is the most popular one for the evening news A. WANR B. WWCN C. WCLM D. WKOD
por que os vulcões e os terremotos são mais freqüentes em certas regiões do planeta
if hares with long legs run faster than hares with short legs, which hares do you expect would be most likely to survive and reproduce
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
Simplify. 26 + (–3) ∙ (–8) A. –184 B. –2 C. 2 D. 50
find the following sum and prove your claim: (1*2)+(2*3)+..+n(n+1).
a sporting goods store offers a 40% discount on all gulf clubs. rocco spent 20% of the money in his savings account on a golf putter. he paid $48 for the putter