Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

O is the center of the regular nonagon below. Find its perimeter. Round to the nearest tenth if necessary. 17 O
HELP ASAPPP PLEASE 50 points
In a cafeteria, 1/6 of the students are eating salads , and 2/6 are eating sandwiches. There are 12 students in the cafeteria. How many students are eating
How do you solve friendly numbers 71+18+9=
Find the M angle BDC
At store A, erasers are sold individually. The cost y of x erasers is represented by the equation y=0.75x. The costs of erasers at store B are shown in the grap
what is the equation of the line that passes through the point (-3,-8) and has a slope of 4? please help
Write an equation to solve each problem: a. What number is 35% of 80? b. Three fourths of 24 is what number?
A metaphor that is commonly used to think about evolution at multiple loci is known by what term?.
Can you please help me:)