kianajustdraws
kianajustdraws kianajustdraws
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(PLEASE ANSWER!!! BRAINILEST! EXPLAIN!) I bought 1 pound of grapes for $3.75. I bought 4 pounds of strawberries for $15.63. Which is least expensive per pound? Explain your reasoning.

Respuesta :

harleygilman7
harleygilman7 harleygilman7
  • 01-03-2021

Answer:

1 pound for $3.75

if you divide $15.63 by 4, you would get 3.9075, which is more than $3.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the role of nucleotides in DNA structure?
Which motion occurs at a rate of approximately one degree per day?
What reform movement is John Dewey associated with? a. education b. settlement houses c. birth control d. woman suffrage
I didn't know you liked her' or 'I didn't know you like her'
At a fundraiser breakfast, the bill for three glasses of orange juice and five pancake specials is $7.60, whereas the bill for one glass of orange juice and two
simplify: f(x,y)= arcsin(sin(x+y))
The Crusades were a series of religious wars fought between the Christians and the .
How did the bourgeoisie differ from the people from the third estate?
Rico wants to divide 45 cans of soda into two groups so that the ratio is 4 to 5. How many cans will be in each group?
0.278. what is his batting average rounded to the nearest hundredth