Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Caleb bought groceries and paid $1.60 in sales tax. The sales tax rate is 2.5%
What was the price of Caleb's groceries, before tax?

Respuesta :

griffinalexis245 griffinalexis245
  • 01-03-2021

answer: the price was $64.

Answer Link

Otras preguntas

What is the unit rate of $46 for 5 toys
How can cultural experiences and perspectives be conveyed through memorable narratives?
Your bank account balance is -$20.85. You deposit $15.50. What is your new balance?
Is 36/54 the same as 48/72?
You decide to add up all the work you did yesterday. If you accomplished 10,000 newton·meters of work yesterday, how much work did you do in units of joules?
an item has a price tag of $35 and another tag that says 20% off what is the sale price?
If the inflation rate increases faster than their income, people will most likely
A chemical reaction in which two elements or radicals change places with two other elements or radicals is a _______ reaction. A. double replacement B. combin
If each number is rounded to the nearest whole number, which statement is true? A = 6.9 + 8.3 B = 6.2 + 8.5 A = B A < B A > B
3x^2-11x-4 divided by x-4