shylahsoto shylahsoto
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 2 bottles of water and 4 apples is $5.50. The cost of 3 bottles of
water and 5 apples is $7.50. Find the cost of one apple and the cost of one
bottle of water

Respuesta :

1037611 1037611
  • 01-03-2021

Answer:

The cost of one bottle of water is $1.25

The cost of one apple is $0.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the best thing to do to prevent memory loss for those 60 years and older
Easy 6th Grade Math. Help me out for 100 points <3
17. A can in the shape of a cylinder has a diameter of 6 centimeters and a height of 10 centimeters. Which measurement is closest to the total surface area of t
200 grams of iron (III) chloride reacts with ammonium carbonate [(NH4)2CO3] in the following equation. FeCl3 + (NH4)2CO3 ---------> NH4Cl + Fe2(CO3)3 _ mole(
Show all work. Write the equation of the line in slope intercept form (-5, -5) & (-1, 3)
pls help i need help
Nepal supplies cheap labor in International Labour market particularly in Gulf countries. what are your suggestions?​
What is chemical reaction?​
when we credit an author or source it is called the
GIVING OUT BRAINLIEST HELP ME OUT PLEASEE!!!