raeganquarles raeganquarles
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Gary is buying bananas at the grocery store. The bananas cost $0.89 per pound. What is the equation for the cost (y) of (x) pounds of bananas Gary buys?

a. y=0.89+x
b. y=0.89-x
c. y=0.89/x
d. y=(0.89)x

Respuesta :

cheystyles
cheystyles cheystyles
  • 02-03-2021

Answer:

d

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Mis Herman is y yo___ con los bloques
At a football game jasmine bought a soft pretzel for $2.25 and a bottle of water for $ 1.50.She paid with a $5 bill.How Much change should jasmine get back?
Determine whether each function is an example of exponential growth or decay. then find the y-intercept. y=0.01(10)^x
Fill in the blank with the comparative sentence, based on the information given. Colin (+ curieux….Richard) 1. Colin est ____ curieux que Richard. (write only t
Experts believe the neolithic agricultural revolution began:
Safrole was once used as a flavoring in root beer, until it was banned in 1960. what is the vapor pressure of a solution prepared by dissolving 0.75 mol of nonv
What is the value of t in the equation t+5=-25
Subtract (–x – 2) – (4x + 3).
What is the difference between mass and weight
16. which of the following is a result of a population reaching carrying capacity?