cnaldridge
cnaldridge cnaldridge
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Nick plans to start a home-based business producing and selling gourmet dog treats. He figures it will cost $20 in operating costs per week plus $0.50 to produce each treat. He plans to see each treat for $1.50. Graph y=0.5x+20 and y=1.5x to represent the situation

Respuesta :

ndiaz20
ndiaz20 ndiaz20
  • 10-03-2021

Answer: Nick needs to sell 20 treats to break even.

Ver imagen ndiaz20
Answer Link

Otras preguntas

The study of passing traits from parents to offspring is known as
If plants disappeared how long would oxygen last
We cannot see evaporation because water vapor is invisible. How can we tell it is happening?
The primary reason for the early struggles that confronted the jamestown colony was the
When 8.21 l of c3h8 (g) burn in oxygen, how many liters of oxygen are consumed? all gas volumes are measured at the same temperature and pressure but not at stp
When did doctors start washing their hands?
Select all the correct answers. Which statements describe the differences between a memoir and a biography? A memoir relies on the narrator’s memory, while a
Which is the most important evidence of Shang rule?
what is the value of 6x^3 + 8x
Plz helpp! Asappp would mean a lot