allisonlainez23
allisonlainez23 allisonlainez23
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

I need helpppp!!! Please help

I need helpppp Please help class=

Respuesta :

Prohor
Prohor Prohor
  • 19-04-2021

Answer:

x=7.5

Step-by-step explanation:

Divide both sides by 3

3(x+4.5)/3       36/3

x+4.5=12

x=12-4.5

x=7.5

plz mark me as brainliest.

Answer Link

Otras preguntas

a researcher who wants to study how state welfare programs influence parenting behaviors would be primarily studying
you need vitamins to use the carbohydrates, fats, and proteins you consume and to sustain numerous chemical reactions in your body.
A package of 4 pairs of insulated socks costs $21.96. What is the unit price of the pairs of socks? The unit price is $ per pair of socks.
two examples of poverty​
PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS
6) What is 1.333... in fraction form?
determine if the collection is not well defined and therefore is not a set. the collection of current nfl players
an atom total number of electrons gives its
The flat, fertile area around a river is called a A. delta B. plateau C. rain forest
Find the volume V of the solid obtained by rotating the region bounded by the given curves about the specified line. Only 1 try remaining for this problem or el