camillev camillev
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

8. Jill bought a soda for $3 and eight candy bars. She spent a total of $43.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:$5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

c = $5.00

Answer Link
zendyhernandez16
zendyhernandez16 zendyhernandez16
  • 04-03-2021

Answer:

each candy bar costs 5 dollars

Step-by-step explanation:

43-3=50 and 40÷8=5

Answer Link

Otras preguntas

Why won't my brainly ads load? does anybody know how to fix it?
good way to balance your time is to ___. a) knowing when to say ‘yes’ and when to say ‘no.’ b) not keeping a daily routine c) staying awake all night long
What is the depreciation tax shield if EBIT is $600, depreciation is $1,800, and the tax rate is 30 percent
what two ideas from the Scientific Revolution do you think were most important in influencing the Age of Exploration and why? What effects did they have on expl
PROVE :sin^2(-300°).cos^2 (120)+ cos^2(-240 ).sin^2(390)=1/4​
Volume of pyramids cones and spheres
How many calories does 1 red apple have?
What is the difference between an internal event and an external event?
Someone help please
Katherine is landscaping her home with juniper trees and pansies. She wants to arrange 15 pansies around each of 8 trees. Each tree costs $20.75 and a six-pack