leviathansqt
leviathansqt leviathansqt
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Rose bought 60 feet of wire for $16.80 she needs 40 more feet. if the unit price is the same, how much will she pay for the extra 40 feet for wire?

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

she will pay $11.20

Step-by-step explanation:

16.80÷60=0.28

0.28x40=11.20

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Find the volume of the sphere. Either enter an exact answer in terms of pi or use 3.14 for pi and round your final answer to the nearest hundredth radius=8
Write an equation for each graph:
What is the length of AB?
A sample of 10.5g of Nirtogen reacts with 20.2g of Hydrogen to produce ammonia. 3H2(g)+N2(g)=2NH3(g)a. What is the theoretical yield of ammonia?b. What is the l
What is a goal of Romantic writers?
Percent Composition and Determining Empirical And Molecular FormulasPERCENT COMPOSITIONDetermine the percent composition of each of the compounds below.1. HCl
I have many faces, expressions, and emotions, and I am usually right at your fingertips. What am I?
19. The product of two consecutive integers is 5 more than three times the larger
How do plants get nutrients?​
How do you calculate distance traveled from a speed/time acceleration graph?