aliayha1 aliayha1
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada

A shirt and a pair of pants cost $455. If the shirt cost $95 more than the pants, calculate the cost of 3 shirts and 3 pairs of pants.​

Respuesta :

vri57
vri57 vri57
  • 04-04-2021

Answer:

$1365

Step-by-step explanation:

say S= shirt and P=pants

S+P=455

S= 95+P

95+P+P= 455

2P + 95 = 455

2P= 360

P= 180

S= 275

3(275) + 3(180)= x

x= 1365

Answer Link

Otras preguntas

How long does the Knight have to fulfill this mission? The Wife Of Baths Tail question
In Australia most cattle ranching is found in Queensland
Theos mom bought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
the sum of three numbers is 79. The second number is 5 times the first, while the third is 16 more than the first. Find the number
How long does the Knight have to fulfill this mission? The Wife Of Baths Tail question
another type of lipid in the cell membrane is
identify the stage of mitosis in which a cell spends the most time
Which European nation was the first to set up trading posts on the coast of West Africa? a. Spain b. Holland c. England d. Portugal
what is the answer too 3-3*6 2=?
summarize at least three events that happened in the fable the city mouse and the country mouse