jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

Round 6,824 to the nearest ten.
Find the area of the square The radius is 10
Which description of the term nationalism is correct? Question 3 options: allegiance to one's own country over all else belief in the superiority of European cu
5.Bertha thinks she is too old and unhealthy to participate in any sort of physical activity. Her daughter, Deanna, is trying to convince her mother that physic
anyone know? Select the appropriate conjugation in the present tense. descubrir (nosotros) A. descubrimos B. descubre C. descubres D. descubren
Write an equivalent expression in expanded form. -2( -6x - 1)
To move to the roots of a plant a sugar molecule a sugar molecule must exit the cell.
find , the correct 1 decimal , the volume of the following V=4/3 PIr3
which option does the following expression simplify to? please help :)
Which statement describes the process of osmosis in an animal cell?