clerjustesadjina clerjustesadjina
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

One can of Mountain Dew costs $1.25 in a vending machine.
A 12-pack of Mountain Dew costs $3.49 at the grocery store.

How much money would you save by purchasing a dozen cans of Mountain Dew at the grocery store instead of a dozen at the vending machine?

$2.24

$0.96

$11.51

$12.49

Respuesta :

jaquelinebermudez33 jaquelinebermudez33
  • 03-05-2021
The answer would be 11.51
Answer Link

Otras preguntas

Mid-ocean ridges normally form where tectonic plates are
A group of men attempted to break two indoor swimming records at once in Minneapolis, Minnesota. Which of the following is the complete subject? 1. two indoor
Why did the Zimmerman Telegram upset the United States?
Alice has 1/5 as many cars as Sylvester has. Sylvester has 35 miniature cars. How many miniature cars does Alice have?
during what time does the Valley Breeze occur
A settlement house could best be described as a
In order from smallest to greatest, 0.6001, 1/2, 3/5, 0.46
a number minus one is at the most nine, or two times the number is at least twenty-four.
How do changes in the money supply affect people and businesses?(please help! 80)
What concepts of the Civil Rights Movement were embraced by the Hippie Movement of the 1960s and 1970s?