haileemarz2025
haileemarz2025 haileemarz2025
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 03-05-2021
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

A carbon atom can form four covalent bonds. How many valence electrons does a carbon atom have?
three primary goals for education
Why was deflation hard on farmers but inflation was not ?
the skin plays a major role in a. temperature regulation and sensation. b. synthesis and storage of proteins. c. retention of oxygen and excretion of carbon dio
which amendment grants the right to vote to citizens eighteen years of age or older? twenty-fourth amendment twenty-fifth amendment twenty-sixth amendment twent
Solve 5(2x 4) = 15. round to the nearest thousandth.
find the area of the figure.
who was Daniel Morgan and what role did he play in the american revolution
Who is the current vice president of the united states?
Jack plays a lot sports, but he has some difficulty reacting to what he sees and hears at the same time. Which skill should he work on to overcome the challenge