suzannemomtwins suzannemomtwins
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

It costs a baker $18 to make a small cake he sells eight small cakes for $240 how much more is the selling price of each cake than the cost

Respuesta :

1203ZGD
1203ZGD 1203ZGD
  • 01-12-2016
well 240/8 is 30 and 30-18 is 12 so $12 more.
Answer Link
XxGENIUSxX
XxGENIUSxX XxGENIUSxX
  • 01-12-2016
he selling the cakes for $30- 240/8=30 and 30-18=12 so he is selling the cakes $12 more dollers 
Answer Link

Otras preguntas

a polynomial of degree 4 in y has at most A: 4termsB: 3termsC: 5 termsD: 8 terms​
the state of Texas is an example of what type of region?​
Which of the following is an example of element? A.Water B.Chlorine C.Carbon Dioxide D.Sugar
5,What would be climate condition without Himalmountains? (22)​
how the solute absorb temperature from the surroundings?
solve for g E=8gh Please help!!!
Suppose you were to read about a scientific statement based on data from hundreds of years of research and observation that applies to a broad set of naturally
How does fruit react to oxygen?
Walter is observing a substance that is currently a solid. What would have to occur for the substance to become a liquid?
Solve for x: 6x + --(4x + 8) > 12 1 4 Ox> 10 7 Ox>2 Oxs 10 << 19 0x<2