Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A bag of Hershey kisses cost $2.99 and the bag contains 11 ounces. How much would someone pay for 1 ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-12-2016
You would basically divide the cost of Hershey kisses by 11. So $2.99 /11 = 0.2718. Then, you would round the answer by the nearest hundredth. The answer would be about $0.27
Answer Link

Otras preguntas

Simplify the expression. 5 ^ 0 A. 0 b. 0.5 c. 1 d. 50
is ammonia a homogeneous mixture?
The weight of an object on the moon is 1/6 it's weight on Earth. Write 1/6 as a decimal.
How many moles of water, H2O, contain 2.0×1022 molecules of water?
add or subtract mentally 8.01+1.09
Which is 216 written as a power of a number? a. 6^3 b. 3^6 C. <------ 108^2 d. 72^3
What is the table for y=8x+12
do change that cannot be easily reversed such as burning observe the law of conservation of mass
In the first year of ownership, a new car can lose 20% of its value. If a car lost $4200 of value in the first year, how much did the car originally cost?
A die of unknown bias is rolled 20 times, and the number 3 comes up 6 times. In the next three rounds (the die is rolled 20 times in each round), the number 3 c