49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

What should be added to this image to support the claim that children should wear helmets when riding bicycles?A a statistic about the injuries prevented by hel
What value of x makes the following sentence true? x−5=12
What is the side length, s, of the square?
5- How many 50ml glasses can you fill from a 2 litre bottle?​
HELP PLZZZ!!!! A healthy diet includes staples such as protein, which includes beef, poultry, and fish; breads and cereals; fruits and vegetables; as well as da
The event that made the Great Schism forever permanent was the
Can anyone briefly explain me the period of "Industrial Revolution"​
The dial of a scale looks like this: 00.0kg. A physicist placed a spring on it. The dial read 00.6kg. He then placed a metal chain on the scale, it read 02.1kg.
3. How can businesses use behavioral tracking as part of their marketing strategy?
How does a hormone like ADH only know to have an effect on the cells of the kidney and nowhere else?