Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

An aristocracy, middle class, and slaves are examples of what kind of structure? social political religious cultural
In which stage of alcoholism does the drinker face serious health problems? A: problem drinking stage B: dependence stage C: last stage
the the ability to do work or cause change is
whats the product of 32.6 and 5.4
who is my babymomma from Hopewell va
a mail truck travels 82 miles in 4 1/2 hours. to the nearest tenth, what was the average speed of the mail truck?
a compass is important to have on a map because it shows _____.
Compare the values of the 2s and 5s in 55,220
Why did European countries risk so much to find the northwest passage
in 4,974, how many times greater is the 4 in the thousands than the ones?