monkeraccoon
monkeraccoon monkeraccoon
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

2.5kg of sultana brand costs $4.80 and 1.5 kg of Weetabix costs $2.95, show with working which is the best buy?

Respuesta :

Ankit
Ankit Ankit
  • 02-06-2021

2.5kg of sultana brand cost 4.80$

price of 1 kg sultana brand = 0.520$ per kg

1.5 kg of weetabix costs $2.95

price of 1 kg weetabix brand = 0.509$

The best buy is weetabix !

Answer Link

Otras preguntas

In which condition does the skin have a yellow color
Round 6.007 to the nearest hundredth
pls helppppppppppppp
is Richard Nixon a good or bad president​
will give 30 points someone please help!! Fast! :) A wireless carrier offers the following plans that a person is considering. The Family Plan: $80 monthly fee,
Riya got 10 correct answers and ten incorrect answers. what is her score if each correct answer is awarded with 3 marks and each incorrect answer is awarded wit
How did the acquire their name according to this Greek myth
Estimate V130 to the nearest integer.
Simplify using the order of operations. (2 + 1)3 = 32
Why did the settlers to Jamestown as the site for their colony