Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

what is the name of Martin Luther King's jr fathers name?
Which part of a scientific argument must be supported by valid data?
This process is when water falls to the Earth after condensing into cloud form. a. Transpiration b. Precipitation c. Evaporation d. Osmosis
Calculate the volume in mL of a 0.708 M KOH solution containing 0.098 mol of solute
Which word does not include the idea of sound? a. contiguous b. resonate c. sonic d. vociferous
Explain the significance of the word "bond" to this era of United States 5.
After renowned black singer Marion Anderson was denied the use of a concert hall in segregated Washington, d. c. , who arranged for her to sing on the steps of
WHAT is political mudslinging?
Vascular plants consist of about _____ of all living plant species.a. 50% b. 65% c. 95% d. 25%
Iguanas are ____ reptiles—they eat no meat. a. carnivorous b. herbivorous c. potable d. saline