bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

Factors like lack of variation and environmental changes can cause a species to fail to survive. This is known as A. conservation. B. evolution. C. extinctio
What is one advantage of using a computer over a graphing calculator?
How many factors are in the expression 2w(w+9)
The FIRST president of Russia elected directly by the people in relatively free elections was?
What does the monogenesis theory in Language emergence state ?
compare and contrast the structure of the daughter cells with that of the original parent cell
Essay about the death penalty
What goes into the cell for cr to occur
A bookstore had 96 copies of a magazine. Yesterday, it sold 1/3 of them. Today, it sold 1/8 of what remained. How many copies does the bookstore have left?
On April 26, 1939, Great Britain did this in response to Hitler's aggressive moves? a. Removed its army from India c. Removed its navy from the Black Sea b. Re-