prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

how might a substitution mutation affect a person's traits A.by stopping DNA from replicating B.by prevention ribosomes from synthesizing proteins C.by changing
Which measurement is not equal to 1 mile? A 1,760 yd B 5,280 yd C 5,280 ft or D 63,360 in
Answer the question above
Why study earth science? A. To predict planetary changes B. To cure certain diseases C. To understand how plants reproduce D. To reduce pollution from cars
The following passage is from page 23 of the book The British Soccer Report by David Thompson: Gareth Bale is a soccer player in the English Premier Leag
Explain the two basic requirements a person must meet in the United States to be eligible to vote.
It is not safe to put a child in a bathtub without first adding bubbles. True False
Eve bought 6 3/4 pounds of clay for her sculpting project. She separated the clay into equal pieces that each weighed 1 1/8 pounds. How many pieces of clay does
please help me look at the picture
What are some political causes of the european imperialism in asia?