alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

Where should the x be on each ??????
Maggie's brother is 5 years younger than three times her age. The sum of their ages is 31. How old is Maggie?
Please help. I don't understand this. Thanks.
ashlynn is selling boxes of cookies for a fundraiser. if she raised $26 selling 8 boxes how much will she raise if she sells 40 boxes?
While working, your clothing should always be _____ and _____.
A car going 30 meters a second undergoes an acceleration of 2 meters a second squared for 4 seconds. What is its final speed? How far did it travel while it was
In an assembly operation at a furniture factory, six employees assembled an average of 900 standard dining chairs per 5-day week. what is the labor productivity
During the Civil War, what was the reason for secession of the Southern States?
Describe two ways water moves through Earth’s atmosphere in the water cycle?
evaluate c/2 - 3 + 6/d when c=14 and d=3